Winogradskiy International Summer School,
що відбулася 09-18.08.2024 року
у Городку, Хмельницької області
Клубом ім. Сергія Виноградського спільно з Національним центром «Мала Академія Наук України» було організовано Першу міжнародну літню Школу ім. Сергія Виноградського – Winogradskiy International Summer School.
Метою проєкту було створення сучасної комунікаційної платформи, де учнівська молодь зможе зануритися у вільне науково-творче спілкування, наростити свої навички дослідної роботи, самопрезентацій, роботі в командах. Отримати надсучасну науково-популярну інформацію про стан розвитку світової науки безпосередньо від топових закордонних спікерів. Зануритися в історію свого регіону та ознайомитися з науковою спадщиною вітчизняних вчених, відкриття яких визнані у всьому світі.
Проєкт втілено за підтримки меценатів - родини професора медицини Миколи Гуменюка, Громадської спілки «Up To Future», Відділу освіти Городоцької ОТГ, Кафедри гігієни, соціальної медицини, громадського здоров'я та медичної інформатики Чорноморського національного університету ім. Петра Могили та Кафедри хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету.
20 учасників було відібрано серед учнів зі шкіл Хмельницької області, зокрема міста Городок, які захоплюються творчістю, пізнанням природи та є призерами МАН України за напрямком природничих наук.
Співпраця між Національним центром «Мала академія наук України», Хмельницьким обласним центром науково-технічної творчості учнівської молоді та Громадською Спілкою «Technology transfer office “Up To Future” розпочалася у червні 2024 року, коли було підписано тристоронній меморандум про співпрацю. Саме тоді виникла ідея створення Winogradskiy International Summer School.
Winogradskiy International Summer School проходила від 9 серпня до 18 серпня 2024 року на базі освітнього простору Winogradskiy School (за адресою: м. Городок, вул. Шевченка 20/1, G-Museum).
Урочисте відкриття відбулося 10 серпня 2024 року о 11.30 в освітньому просторі Winogradskiy School за адресою: м.Городок, вул.Шевченка 20/1, G-Museum, 4 поверх.
Лекторами Школи стали професори, доктори наук, науковці, викладачі Малої академії наук України, бізнес-коучі, міжнародні академічні партнери ГС «Up To Future» з Великобританії, Німеччини, Франції, Чехії, Швейцарії та США.
Навчання складалося з двох модулів:
І. Інновації. Health care Startup. Лідерство.
У цьому модулі учасники прослухали лекції від бізнес-коучів ГС «Up To Future». Тривалість навчання - 2 дні.
Олена Труш, заступник генерального директора медичної клініки «Оберіг» та бізнес-тренер ГС «Up To Future».
Пропрацьовувала з учнями їх лідерські навички. Прочитала лекцію про створення, управління та розвиток малого бізнесу та особливу увагу приділила репутації як нематеріальному активу бізнесу.
Ольга Параска, доктор технічних наук, професор, керівник проєкту «Winogradsky-HUB», завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії, Хмельницький національний університет, лектор Лодзького Технічного університету (Польща).
На лекції професор розповіла про існуючі молодіжні, студенські проєкти, стартапи, стипендіальні програми, до яких можуть долучатися молоді науковці.
Андрій Горбань, доктор медичних наук, професор, голова ГС «Up To Future», академік Національної академії наук вищої освіти в Україні.
Максим Смоляр, ІТ-експерт ГС «Up To Future», розробник software, магістр з інформаційних технологій та державних фінансів (облік і аудит).
Андрій Мутика, ментор Winogradskiy School, вчитель фізики.
Команда Smart Medical Products презентувала власну розробку, а саме HandyUsound - автономну експертну систему ультразвукової діагностики з інтегрованим стеатометром, що створена для лікарів сімейної медицини, ургентних станів та хірургічних спеціальностей.
Детальніше: https://www.llcsmp.com
Петр Болдріан, професор, доктор, лабораторія екологічної мікробіології Інституту мікробіології Чеської академії наук.
Прочитав учасникам лекцію “Мікроорганізми в ґрунтах як медіатори екосистемних процесів”. Переклад з англійської мови здійснював Роман Широков, доктор філософії, асоційований професор, Кафедра фармакології, фізіології та неврології, Медична школа Нью-Джерсі, Університет Ратгерса, академічний віце-президент Наукового товариства ім. Т. Шевченка у США.
Підсумкове командне завдання для учасників:
Учасників було поділено на 4 команди. Кожна з команд мала за завдання підготувати та представити на підсумковій конференції власний стартап. Координацію роботи учнівських команд над власними стартапами здійснювала керівник проєкту Школи С.Виноградського Катерина Гуменна.
Ідейним натхненником і підтримкою для учнів став Вчений Секретар Клубу ім. С.Виноградського - доктор філософії Олександр Котлінський.
ІІ. Академічна сесія МАН України
У цьому модулі з учнями працювала команда спеціалістів “МАНлаб” - однієї з найбільших учнівських лабораторій Східної Європи. Тривалість навчання - 5 днів.
Перші 2 дні з учнями працювали:
Ігор Чернецький, завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ», кандидат педагогічних наук, голова ГО «Асоціація вчителів фізики “Шлях освіти – XXI”», заслужений працівник освіти України.
Володимир Василенко, молодший науковий співробітник відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ».
На лекціях учні поглибили знання з механіки, термодинаміки, електромагнетизму та астрономії, дізналися про науковий та інженерний метод, ближче ознайомилися з Сонячною системою, спостерігали за Сонцем за допомогою телескопу, опрацьовували зображення планет та об’єктів глибокого космосу, виготовляли штучний м’яз та досліджували кріогідратну суміш (STEM проєкт).
У третій навчальний день відбулася наукова експедиція. Викладачі МАНлаб та Winogradskiy School разом з городоцьким краєзнавцем Олександром Кльоцом відвідали с.Велика Левада та с. Купин, де учасники збирали зразки місцевих лікарських рослин та зразки гірських порід і мінералів.
Разом з Євгеном Пащенком, науковим співробітником відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ», кандидатом економічних наук вчилися визначати гірські породи та мінерали. З зібраних під час походу зразків сформували власну колекцію гірських порід та мінералів, яку урочисто передали фахівцям G-Museum.
Зібраний рослинний матеріал досліджували у лабораторії Winogradskiy School з Жанною Білик, старшою науковою співробітницею відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ», кандидатка біологічних наук.
Учасники ознайомилися з темновою та світловою фазою фотосинтезу, дізналися про методи виділення пластидних пігментів з листків, розподіл пігментів за Краусом та адсорбційним хроматографічним методом, омилення хлорофілу лугом. Спостерігали за флуоресценцією хлорофілу та утворення первинного крохмалю у фотосинтезуючому листку, зафарбували спори у Bacillus subtilis.
Також досліджували мікроорганізми колонки Виноградського, говорили про хемосинтез та роль Сергія Виноградського у дослідженні хемосинтезу.
Визначали основні органічні речовини за допомогою якісних реакцій у рослинній сировині, зібраній під час експедиції.
Підсумкове командне завдання для учасників:
Учасників було поділено на 6 команд. Учні мали за завдання знайти інформацію про зібрані рослинні зразки, опрацювати результати дослідження по визначенню органічних речовин та хлорофілів у рослинній сировині та представити ці результати на підсумковій конференції.
Підсумкова конференція та презентація результатів роботи команд
відбулася 18 серпня 2024 року в освітньому просторі Winogradskiy School.
Результати першого модулю:
Було презентовано 4 стартапи:
Мобільний застосунок “Help Me Map”, який спрямований на допомогу людям з обмеженими можливостями, людям похилого віку та військовослужбовцям (лідер команди - Наталя Боднарчук)
Мобільний застосунок “Health” - сховище медичних даних пацієнта, де можна відстежувати результати аналізів та контролювати зміни стану здоров’я (лідер команди - Вероніка Галт)
Частоцел - препарати на рослинній основі для лікування онкологічних захворювань (лідер команди - Анастасія Левандовська)
Автоматичний турнікет “Saver” з цифровим секундоміром на базі Arduino (лідер команди - Іванна Кішик)
Перемогу здобула команда Іванни Кішик, оскільки команда ретельно опрацювала бізнес-модель Canvas, професійно презентувала власну ідею та відповідала на запитання конкурентів.
У результаті роботи у другому модулі перемогу здобула команда Rosa Canina, наукову складову презентації якої відзначили бонусними балами.
Winogradskiy International Summer School стала для учнів старших класів унікальною можливістю отримати практичні навички роботи у інноваційній біологічній лабораторії, здобути нові знання щодо природничих наук та поглибити розуміння ролі цих наук як складових при створенні сучасних мультикомпонентних технологій, ознайомитися з успішними українськими стартап–кейсами, що перебувають на стадії впровадження у промислове виробництво, чи міжнародного комерційного трансферу (на прикладах стартапів Громадської спілки «Up To Future»), а також стати учасником стартап-команди та підготувати власний проєкт.
***
Громадська спілка «Up To Future» – це акселератор life science технологій, що провадить також науково-просвітницьку та дослідницьку діяльність, успішно розвиваючи соціальні проєкти: Winogradsky Club, Winogradsky School, Winogradsky Hub.
Сайт організації: https://www.uptofuture.org/
Instagram Winogradsky School: @biotech.school
Національний центр «Мала академія наук України» - державний спеціалізований заклад позашкільної освіти наукового профілю. Пріоритетом його діяльності є популяризація науки та наукової освіти, поширення інноваційних форм роботи з дітьми через навчання педагогів, надання ефективних інструментів учнівській молоді для реалізації науково-дослідницької, наукової, конструкторської, винахідницької та пошукової діяльності.
Сайт організації: https://man.gov.ua/
Інстаграм Національного центру «Мала Академія Наук України»: @jas.ukraine
За додатковою інформацією звертатися:
Аліна Барчишена, менеджер з комунікацій
+380982957121
Comments